Terapia cranio-sacralna – kiedy jest stosowana?
Praca organów ludzkich regulowana jest poprzez swoiste biorytmy. Jednym z takich biorytmów, potwierdzonych badaniami naukowymi, są ruchy “oddychającej” czaszki, która minimalnie rozszerza się i kurczy średnio 6-10 razy na minutę. Rezultatem powyższych badań było opracowanie metody terapii cranio-sacralnej. Czym jest i kiedy może być stosowana?
Czym jest i na czym polega terapia cranio-sacralna?
Terapia cranio-sacralna, określana inaczej terapią czaszkowo-krzyżową, jest jedną z gałęzi metod osteopatycznych. Opiera się na badaniach amerykańskiego lekarza osteopaty Sutherlenda, który odkrył ruchy kości czaszki przekazywane do kości krzyżowej poprzez oponę rdzenia kręgowego, nazwane zjawiskiem rytmu czaszkowo-krzyżowego. Jego zaburzenie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i powstania wielu schorzeń i dolegliwości. Terapia cranio-sacralna polega na delikatnym nacisku manualnym wybranych punktów w obrębie czaszki, kości krzyżowej, klatki piersiowej oraz miednicy i przepony i wprowadzaniu szeregu subtelnych metod manipulacji i mobilizacji. Metoda czaszkowo-krzyżowa dotyczy systemu powięziowego i powoduje rozluźnienie układu łączno-tkankowego. Skutkuje to zmniejszeniem napięcia mięśniowego, uregulowaniem przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego oraz poprawą ruchomości kości czaszki.
Kiedy stosuje się terapię cranio-sacralną – wskazania i przeciwskazania
Terapia cranio-sacralna może być stosowana zarówno w schorzeniach somatycznych, jak i zaburzeniach emocjonalnych. Zakres jej zastosowania jest bardzo szeroki. Pomaga w chwilowych niedyspozycjach zdrowotnych, ale także w bardzo poważnych chorobach. Wskazaniem będą bóle różnego pochodzenia, zwłaszcza bóle głowy, schorzenia zatok czy dysfunkcje wzroku i słuchu, zaburzenia snu i tiki nerwowe. Sprawdzi się w różnego rodzaju problemach stomatologicznych, jak zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego, czy objawy nadmiernego zaciskania czy zgrzytania zębów. Terapia czaszkowo-krzyżowa z powodzeniem może być stosowana w leczeniu nerwic, zaburzeń koncentracji, w łagodzeniu objawów depresji i skutków traumatycznych przeżyć. Pomocna okaże się w tak poważnych schorzeniach jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, łagodząc i minimalizując ich objawy.
Pomimo tak szerokiego działania, terapia cranio-sacralna nie może być zastosowana u każdego. Przeciwskazaniem będzie występowanie takich chorób jak zawał, tętniak, zakrzepica żył, jaskra, oraz wszelkiego rodzaju urazy czaszkowe czy krwotok śródczaszkowy.
Jak przebiega zabieg terapii cranio-sacralnej?
Zabieg terapii cranio-sacralnej zawsze poprzedzony jest przeprowadzeniem bardzo szczegółowego wywiadu. Wyklucza on możliwość ewentualnych przeciwskazań, oraz pomaga w ustaleniu prawidłowej diagnozy występującego schorzenia czy dolegliwości. Następnie, po ułożeniu pacjenta w wygodnej pozycji, terapeuta manualnie ustala stan napięcia ukladu tkanek miękkich oraz rytm i przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Pozwoli to na przeprowadzenie prawidłowego i skutecznego zabiegu. Niemniej ważne jest zapewnienie w trakcie jego trwania komfortowych warunków, w niewielkim, ciepłym i wyciszonym pomieszczeniu z relaksującą muzyką. Dotyk rąk jest bardzo łagodny, terapia jest bezbolesna, nieinwazyjna, nie generuje odczuć dyskomfortu. Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj 45-60 min. Ilość przeprowadzonych zabiegów jest ustalana indywidualnie, ale zazwyczaj, aby była skuteczna, jest to seria 10 zabiegów.