3 choroby powodujące wypadanie włosów
Wypadanie włosów potrafi zaatakować każdego, bez względu na wiek i płeć. To nieprzyjemny problem, który odbiera nam pewność siebie i powoduje kompleksy. Zwykle przyczyną jest: stres, nieprawidłowa dieta lub zaburzenia hormonalne. Czasem jednak wypadanie włosów oznacza, że nasz organizm zmaga się z chorobą. W większości przypadków są to niezbyt groźne i w pełni uleczalne schorzenia. Nadmierne wypadanie włosów może jednak świadczyć o poważnej chorobie, a szybka i właściwa diagnoza będzie kluczowa dla skutecznego leczenia.
Ile włosów może wypaść w ciągu dnia?
Wypadanie włosów jest zupełnie normalne, jeśli mieści się w granicach fizjologicznych. Związane jest to z cyklem życiowym włosa, który składa się z trzech faz. Są to: anagen, katagen oraz telogen. Włosy znajdujące się w fazie telogenu z czasem wypadają, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Sprawia to, że w ciągu dnia średnio człowiekowi wypada 50-100 włosów – najwięcej podczas mycia. Dokładna liczba jest cechą indywidualną i zależy od: gęstości włosów, częstotliwości mycia, uwarunkowań genetycznych.
Jeżeli jednak tracimy więcej włosów, warto udać się do lekarza. Dobrym wyborem będzie trycholog. Trychologia to dział medycyny zajmujący się problemami z włosami oraz skóry głowy. Wizyta specjalisty sprawi, że skuteczne zdiagnozujemy przyczynę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ utrata włosów może być oznaką choroby. Poznaj trzy schorzenia, które powodują nadmierne wypadanie włosów.
Choroba Hashimoto
Hashimoto to zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyną choroby jest nieprawidłowa praca układu odpornościowego, który uznaje tarczycę za coś obcego i wytwarza przeciwciała zaburzające pracę narządu. W chorobie Hashimoto najczęściej mamy do czynienia z obecnością we krwi przeciwciał anty-TPO. Oprócz tego obserwuje się również nieprawidłowe TSH, fT3 oraz fT4. Chorobie Hashimoto często towarzyszy niedoczynność tarczycy.
Jednym z objawów choroby Hashimoto oraz innych chorób tarczycy jest wypadanie włosów. Gdy zaobserwujemy, że tracimy nadmierną ilość włosów, pomoże nam dermatolog lub trycholog. Dokładny wywiad oraz badania pozwolą ustalić przyczynę. Jeżeli choroby tarczycy są w naszej rodzinie powszechne, istnieje spore prawdopodobieństwo, że wypadanie włosów to objaw problemów z tym narządem.
Toczeń rumieniowaty
Toczeń to układowa choroba tkanki łącznej, która również ma podłoże autoimmunologiczne. Jest nieuleczalna, poważna, ale również rzadka. Zazwyczaj dotyka kobiet. Niestety w przebiegu tocznia niszczony może być cały organizm – najczęściej zajęte są nerki. Pierwsze objawy tocznia, takie jak wypadanie włosów, są bardzo niespecyficzne. Na samym początku u osób chorych mogą wystąpić: utrata masy ciała, bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni i stawów.
W przypadku tocznia postawienie diagnozy jest dosyć trudne i wymaga czasu. W celu rozpoznania tej choroby stosuje się badanie przeciwciał przeciwjądrowych (ANA). Przeciwciała te występują u większości chorych na toczeń rumieniowaty i mają wysoką wartość diagnostyczną. Leczenie tocznia polega na przyjmowaniu glikokortykosteroidów, leków immunosupresyjnych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Celem jest uzyskanie remisji. Niestety leki te mogą nasilać problem wypadania włosów.
Choroby skóry głowy
Do tej grupy zaliczamy różne choroby, takie jak: łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybica czy atopowe zapalenie skóry. Leczenie łysienia w przebiegu tych schorzeń polega na zwalczeniu choroby podstawowej. Należy pamiętać, że samo wypadanie włosów jest tylko objawem. Choroby skóry głowy są łatwiejsze w diagnozie – dają widoczne objawy.
Tego typu schorzeniom często towarzyszy świąd i zaczerwienienie. Jeśli poza wypadaniem włosów zaobserwowaliśmy objawy w obrębie skóry głowy, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej. Odpowiednia terapia pozwoli pozbyć się problemu.
Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
Domowe metody mogą okazać się nieskuteczne. Jeśli nadmierna utrata włosów mimo upływu czasu ciągle nam doskwiera, lepiej szybko udać się do lekarza. Zrobienie kilku podstawowych badań może dać nam odpowiedź, dlaczego nasze włosy wypadają. Najczęściej przyczyny są dość łagodne i w pełni uleczalne. W niektórych przypadkach jednak wczesna interwencja specjalisty może okazać się na wagę złota.