Izolacja termiczna fundamentów – dlaczego jest tak ważna?
Bez wątpienia jednym z najważniejszych kroków podczas budowy każdego budynku jest odpowiedni dobór izolacji termicznej fundamentów. Fundamenty muszą być odporne na obciążenie oraz na czynniki zewnętrzne np. wilgoć, dlatego zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej jest bardzo ważne.
Izolacja termiczna fundamentów – dlaczego jest tak ważna?
Izolacja termiczna fundamentów przede wszystkim chroni je przed wilgocią i korozją biologiczną, które dostają się do fundamentów prosto z gruntów. Oprócz tego znacznie przyczynia się do redukcji utraty ciepła oraz zapobiega pękaniu ścian poprzez osiadanie budynku. Izolację termiczną umieszcza się między warstwą nośną a warstwą osłonową w fundamencie. Według ekspertów najlepiej umieścić ją na wysokości około 30 centymetrów nad poziomem gruntu.
Izolacja pozioma a izolacja pionowa – czym się różnią?
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wykonania izolacji poziomej są na ten moment papy termozgrzewalne bądź membrany izolacyjne. Zabezpieczają one mury przed chłonięciem wody oraz stanowią konstrukcję dla ścian. Membrany izolacyjne charakteryzują się grubością od 0,2 mm do 2 mm i układa się na nich pustaki lub cegły. Papy termozgrzewalne natomiast najłatwiej rozkładać, kiedy są grubsze. Wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że materiał ulegnie zniszczeniu. Ich największymi zaletami jest elastyczność, odporność na przebicie a co najważniejsze, wysoka tolerancja na temperaturę.
Lepszym i trwalszym wyborem jest jednak wykonanie izolacji z nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Najczęściej wybierane ze względu na właściwości termoizolacyjne oraz niewielki ciężar są płyty z polistyrenu. Posiadają gładką strukturę, która składa się z małych komórek. Płyty z polistyrenu są produkowane na bazie CO2 i wybierane są przez konsumentów ze względu na swoją trwałość oraz małą nasiąkliwość, przez co są faworytem w porównaniu do innych izolacji dostępnych obecnie na rynku. Warto pamiętać, iż montaż płyt z polistyrenu jest skuteczny tylko wtedy, kiedy panują odpowiednie warunki atmosferyczne.
Aby uniknąć niewłaściwego wykonania izolacji termicznej fundamentów, a co za tym idzie dostawania się wody, pękania ścian oraz innych komplikacji, jej zastosowanie należy powierzyć specjalistom. Warto pamiętać, iż powinna ona zostać wykonana w momencie wykańczania fundamentów ze względu na trudności jej dodania po wybudowaniu konstrukcji oraz aby zachować funkcjonalność całego budynku. Dobrze wykonana izolacja termiczna fundamentów pozwoli zagwarantować nie tylko komfort termiczny dla budynku, ale również pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów, które mogłyby się pojawić w czasie eksploatacji, dlatego warto zainwestować w sprawdzone zastosowania jakimi są płyty polistyrenowe.