Faktoring a windykacja – jakie są różnice między obydwoma rozwiązaniami?
W kontekście działalności gospodarczej wiele miejsca poświęca się np. takim pojęciom jak faktoring oraz windykacja. Co ciekawe, czasem traktuje się jako rozwiązania o zbliżonym mechanizmie, czasem nawet odnoszące się do tego samego. Tymczasem, rzeczywistość pod tym względem wygląda zupełnie inaczej: faktoring a windykacja to dwa odmienne pojęcia. Co one oznaczają?
Faktoring i windykacja. Co należy przez to rozumieć?
Faktoring i windykacja to dwa zupełnie różne podejścia, które łączy właściwie tylko jeden element wspólny, a mianowicie: odnoszą się one do należności firmowych. Na tym jednak kończą się podobieństwa, co pokażemy Ci w dalszej części tekstu.
Faktoring to popularne w ostatnich narzędzie finansowania. W pewnym uproszczeniu, ma ono na celu utrzymanie płynności finansowej przez przedsiębiorstwo. Faktoring jest metodą finansowania działalności biznesowej, ponieważ w ramach tego mechanizmu przedsiębiorca może “zamienić” nieopłacone (co nie oznacza jednak, że nieprzeterminowane) faktury na gotówkę.
Zasadniczo, faktoring uchodzi za rozwiązanie szybkie, elastyczne, wygodne i pozbawione czasochłonnych formalności. Jeśli instytucja finansująca wyda zgodę, faktorant uzyskuje w ciągu maksymalnie kilku dni dostęp do gotówki, co ułatwia przedsiębiorcom sfinansowanie innych celów biznesowych bez nerwowego oczekiwania na opóźnione płatności od swoich kontrahentów. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko utraty płynności finansowej, czyli zdolności firmy do regulowania bieżących, najbardziej wymagalnych zobowiązań.
Czasem można spotkać się z sytuacją, w której przedsiębiorcy mylą faktoring i windykację. Bierze się to zapewne stąd, że faktoring jest postrzegany jako sposób na odzyskanie przeterminowanych wierzytelności. Tymczasem, rzeczywistość pod tym względem wygląda zupełnie inaczej, ponieważ faktoring odnosi się do płatności nieprzeterminowanych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku czynności z zakresu windykacji. Te ostatnie bowiem są przeprowadzane w celu należności , których dłużnik z różnych powodów nie może uregulować
Podsumowanie
Podsumowując, oba rozwiązania, faktoring i windykacja, pełnią ważną rolę z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oba narzędzia są istotne dla właściciela biznesu, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że różnią się one między sobą – i to znacząco. Faktoring pozwala poprawić płynność finansową biznesu poprzez przekazanie nieopłaconej, ale niebędącej przedmiotem sporu należności. Z kolei windykacja obejmuje działania podejmowane w sytuacji, gdy doszło już do problemu w postaci przeterminowanych i nieopłaconych faktur. Windykacja może w przyszłości prowadzić nawet do egzekucji komorniczej, podczas gdy faktoring to po prostu sposób na poprawę krótkoterminowej płynności finansowej.