Jak zorganizować generalne sprzątanie?
Generalne sprzątanie oznacza dokładne sprzątanie całego pomieszczenia lub domu. Tego typu porządki robi się rzadko, gdyż wymagają większego zaangażowania niż codzienne ogarnianie bieżącego bałaganu. Sprzątanie generalne można robić raz na rok lub rzadziej, wszystko uzależnione jest od potrzeb. Najczęstszą motywacją są poszukiwania jakiegoś dawno zapomnianego przedmiotu lub zmiana wystroju wnętrza.
Przygotowania do wielkiego sprzątania
Generalne porządki warto zacząć od ustalenia kolejności wykonywanych czynności. Jeśli mają one dotyczyć całego domu, to należy ustalić, które pomieszczenia najbardziej ich wymagają. Warto właśnie od nich zacząć, bo po pewnym czasie może okazać się niemożliwe dokończenie sprzątanie wszystkich miejsc.
Przygotowania do sprzątania, to także zebranie niezbędnych akcesoriów. Co może okazać się pomocne? Są to na pewno:
- środki chemiczne, które zapewnią czystość w toalecie,
- chusteczki nawilżane lub materiałowe (najlepsza będzie mikrofibra) do mebli,
- środki do mycia okien i podłóg,
- różnego rodzaju zmywaki np. zmywak celulozowy, który jest bardzo chłonny oraz zmywak porowaty przeznaczony do najbardziej uporczywych zabrudzeń,
- miska na wodę,
- rękawiczki,
- ręczniki.
Oprócz wyżej wymienionych rzeczy niezbędne także będą worki na śmieci oraz kartony. Część odnalezionych starych przedmiotów, które są zepsute, a zajmowały miejsce tylko dlatego, że być może się przydadzą, najlepiej wyrzucić. Z kolei te, których części mogą okazać się przydatne lub są dobre, a po prostu niepotrzebne, trzeba umieścić w kartonie. Zapełnione kartony obowiązkowo muszą zostać podpisane w sposób określający zawartość.
Kolejność sprzątania pomieszczeń
Generalne porządki, niezależnie od rodzaju pomieszczenia, najlepiej rozpocząć od przeglądu zawartości szaf, szafek i regałów. Miejsca tego typu skrywają zwykle masę niepotrzebnych rzeczy, zwłaszcza górne półki oraz ich tyły. Zasadą, którą warto tu zastosować, jest pozbywanie się rzeczy, nieużywanych przez ostatnie 2 lata. Dotyczy to zarówno ubrań, sprzętów, jak i zabawek.
Przegląd szafek należy zakończyć ich umyciem i ułożeniem pozostałych rzeczy z powrotem. W tym momencie czas na rozpoczęcie kolejnego kroku, czyli zmiany i prania pościeli, koców, firanek oraz zasłon. Podczas ich zdejmowania z pewnością w pomieszczeniach pojawi się mnóstwo kurzu. Przetarcia wymagają więc wszystkie meble, przedmioty, ale także rośliny.
Porządki należy zakończyć myciem okien, odkurzaniem i zmywaniem podłóg. Warto użyć w tym celu przeznaczonego do danej powierzchni płynu. Innego rodzaju środki stosuje się do paneli, parkietu a inne do płytek. Niezbędny będzie także mop lub ścierka. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kija do mopa, który nie tylko pomoże dotrzeć w każdy zakamarek, ale także odciąży zmęczony dotychczasową pracą kręgosłup.
Wykonywanie prac domowych w przedstawionej kolejności pomoże uniknąć kilkakrotnego wykonywania niektórych prac. Sprzątanie generalne jest nie lada wyzwaniem, którego podjęcie się związane jest z poświęceniem dużej ilości czasu. W przypadku jego braku dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie obowiązków na członków rodziny lub poszukanie pomocy w ogłoszeniach.