Naświetlarka CtP – do czego służy? Jak wybrać dobre urządzenie?
Naświetlarki, inaczej nazywane fotonaświetlarkami, wykorzystywane są w przemyśle poligraficznym. Umożliwiają naświetlanie różnych form drukowanych. Naświetlarki są dostępne w wielu wersjach do wyboru. Dziś omówimy technologię CtP.
Naświetlarka umożliwia nanoszenie obrazu drukowanego na formę drukową lub kopiową. Pozwala na uzyskanie dokładnej wersji, takiej jak się chce, jeżeli chodzi o odbitkę.
Jak działa naświetlarka w technologii CtP?
To, na jaką naświetlarkę się zdecydujesz w dużej mierze zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Dostępna jest technologia CtP, która umożliwia bezpośrednie naświetlanie płaskich form drukowanych. Nazywane są one blachami. Naświetlarki tego typu najczęściej wykorzystywane są w technologii druku offsetowego. Urządzenia bardzo przypominają naświetlarki pracujące w technologii CtF (naświetlarki laserowe).
Rodzaje naświetlarek CtP
Dostępne są dwa rodzaje naświetlarek działających w technologii CtP:
- bębnowe – w procesie druku wykorzystywane są klisze lub blachy wykonane z aluminium. Od strony światłoczułej materiał wkłada się do bębna maszyny, a ruchomy element oświetla wszystkie części bębna. Pozwala to na utworzenie właściwego nadruku,
- liniowe – wyposażone są w laser nieruchomy. Klisza przesuwa się tu ze stałą prędkością. Pozwala to na stworzenie obrazu utajonego. Ruchome jest tylko samo podłoże.
Warto podkreślić, że w obu zaprezentowanych rodzajach jest możliwość stworzenia obrazu utajonego, podobnego do tego, który występuje w tradycyjnej fotografii. Aby jednak można było wywołać lub utrwalić obraz, konieczne jest poddanie materiału obróbce chemicznej.
Jakie zalety oraz wady mają naświetlarki bębnowe?
Naświetlarki bębnowe wyróżniają się precyzyjnym działaniem. Pozwalają na uzyskanie powtarzalności naświetlanych rysunków. Wyróżniają się wydajniejszym naświetlaniem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że występują ograniczenia co do wielkości naświetlanego materiału. Ograniczeniem jest wielkość bębna., co wyznacza maksymalny format materiału. Zwykle jest to format A2 mający 60 cm szerokości. Naświetlarki bębnowe mają również bardzo skomplikowaną budowę.
Jakie zalety oraz wady mają naświetlarki liniowe?
Naświetlarki liniowe wyróżniają się bardzo dużą prędkością działania, ale są przy tym mniej dokładne niż naświetlarki bębnowe. Wyróżniają się jednak prostą konstrukcją, nie występuje tu zbyt wiele elementów ruchomych. Technologia nie wiąże się z aż tak dużymi nakładami inwestycyjnymi jak w przypadku naświetlarek bębnowych.
Druk offsetowy – podsumowanie
Jeżeli chcesz skorzystać z druku w technologii CtP, bardzo istotne jest, aby skorzystać z usług profesjonalnego zakładu poligraficznego. Zwrócić należy uwagę na jakość sprzętów, a wtedy otrzymany wydruk będzie najwyższej jakości. Można będzie cieszyć się z tego, że wydane na ten cel pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto i możliwa jest obróbka chemiczna uzyskanego materiału. Naświetlarki CtP sterowane przez profesjonalistów działają niezawodnie.