Niszczarka przemysłowa – na co zwrócić uwagę?
Jednymi z urządzeń niezbędnych w dużych kompleksach biurowych, magazynach oraz zakładach produkcyjnych są wydajne niszczarki przemysłowe. Wykorzystuje się je do eliminowania zarówno papierowych dokumentów, jak i rozmaitych nośników danych czy innych elementów o zwartej strukturze. Przy zakupie konkretnego modelu trzeba zawsze zwrócić uwagę na wiele parametrów techniczno-użytkowych.
Wysoka wytrzymałość i sprawny system tnący to priorytet
Niszczarka przemysłowa musi przede wszystkim posiadać obudowę wykonaną z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych (np. zmiennych temperatur, związków chemicznych, wilgoci, pyłu). Stanowi to bowiem gwarancję jej wieloletniej eksploatacji, a tym samym oszczędności pieniędzy. Ogromne znaczenie ma również rodzaj i jakość zastosowanego systemu tnącego, który odpowiada bezpośrednio za skuteczne rozdrabnianie niepożądanych obiektów. W tej roli znakomicie sprawdzą się wałki z litej stali hartowanej, zintegrowane z nowoczesnym silnikiem indukcyjnym przystosowanym do ciągłej pracy. Są one w stanie bez problemu zniszczyć grube ryzy papieru, płyty CD i DVD, opakowania tekturowe, aluminiowe puszki po farbach, plastikowe butelki, komputerowe dyski twarde, karty magnetyczne, karty kredytowe, zszywki, spinacze, a nawet niewielkie sprzęty elektroniczne.
Innowacyjne udogodnienia technologiczne ułatwiają użytkowanie
Wybierając niszczarkę przemysłową, nie można zapomnieć o zweryfikowaniu zbiornika na odpadki pod kątem pojemności. Powinna być ona dostosowana do ilości likwidowanych każdego dnia elementów (między 30 a 150 litrów). Przydatnym rozwiązaniem okaże się optyczny wskaźnik napełnienia informujący o konieczności opróżnienia zbiornika. Kolejny istotny parametr to oferowane bezpieczeństwo, zdefiniowane przez specjalną normę DIN 32757. W grę wchodzi kilka poziomów – przykładowo pierwszy jest zalecany przy eliminowaniu dokumentów o znikomej ważności (szerokość ścinek do 12 mm), czwarty przy niszczeniu twardych nośników i papierów z wrażliwymi danymi (szerokość ścinek do 6 mm), natomiast siódmy przy niszczeniu dokumentów całkowicie tajnych (szerokość ścinek do 1 mm). W przypadku omawianego urządzenia liczy się dodatkowo obecność udogodnień, które uprzyjemniają korzystanie z niego i zapobiegają awariom. Zaliczamy do nich m.in.:
- czytelny wyświetlacz ukazujący bieżące informacje odnośnie statusu operacji
- blokadę uniemożliwiającą zakleszczenie wkładanego materiału
- układ samoistnego smarowania wałków lub noży
- zabezpieczenie przed nadmiernym przegrzaniem
- funkcję automatycznego odcinania zasilania w razie usterki
- funkcję elektronicznego startu i stopu
- kółka pozwalające na szybkie przemieszczanie konstrukcji z miejsca na miejsce
Jeśli zakupimy niszczarkę przemysłową o parametrach wskazanych powyżej, to z pewnością zaspokoi ona nasze potrzeby i oczekiwania. Znajdziemy ją w cenie od 4000 zł do 50 000 zł.