Podłoga korkowa a ogrzewanie podłogowe
Podłoga korkowa ma wiele zalet. Znane są jej pozytywne właściwości, takie jak odporność na uszkodzenia, zatrzymywanie ciepła czy wytłumianie dźwięków. Osoby rozważające zamontowanie podłogi korkowej w swoim domu, zadają sobie pytanie, czy sprawdzi się ona w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym – w końcu zimową porą wielu z nas docenia możliwość chodzenia po domu bez butów. Czy podłoga korkowa sprawdzi się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym? Okazuje się, że może to być bardzo dobra kombinacja, jednak nie każdy rodzaj ogrzewania będzie odpowiedni.
Podłoga korkowa – powrót do łask
Podłogi z korka przemawiają do coraz większej grupy ludzi. Wróciły do łask dzięki wzrostowi zainteresowania ekologią – pozyskiwanie korka odbywa się bez szkodzeniu środowisku naturalnemu. Jest to materiał biodegradowalny i wysoce ekologiczny. Dodatkowo, podłoga korkowa jest odporna na uszkodzenia, zatrzymuje ciepło i tłumi dźwięki. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w sypialni, również tej dziecięcej. Korek może też mieć swoje zastosowanie w kuchni, zamiast płytek podłogowych, szczególnie, jeśli często coś upuszczamy – ten miękki materiał zmniejsza szanse na to, że upuszczone przedmioty rozbiją się w drobny mak.
Gdzie pasuje podłoga korkowa?
Wymieniając zalety podłogi korkowej, nie można zapomnieć o jej estetycznym, nietuzinkowym wyglądzie, który urozmaici każde wnętrze. Materiał ten występuje w ciepłych, naturalnych kolorach: brązach i beżach. Świetnie się sprawdzi, jeśli zależy nam na efekcie przytulnego wnętrza. Najlepiej komponuje się z tradycyjnymi meblami w neutralnych kolorach, choć może być też ciekawym, naturalistycznym akcentem w bardziej nowoczesnych wnętrzach, np. z białymi meblami w stylu skandynawskim.
Podłoga korkowa a ogrzewanie podłogowe
Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez ogrzewanych podłóg. To prawda, że takie rozwiązanie znacząco poprawia komfort funkcjonowania w mroźne dni. Czy podłogę korkową można stosować na ogrzewanie podłogowe? Można, jednak musi to być ogrzewanie wodne. Nigdy nie powinno się też przekraczać temperatury 26°C. Temperaturę należy zwiększać stopniowo i warto odczekać z włączeniem ogrzewania około tygodnia od zamontowania podłogi, bo w przeciwnym wypadku może dojść do odkształceń. A co z elektrycznym ogrzewaniem? Niestety nie sprawdzi się w wypadku podłogi korkowej. Duży wzrost temperatury w krótkim czasie jest szkodliwy dla tego materiału, co może się odbić na jego wyglądzie.
Podsumowując, z powodzeniem można zamontować podłogę korkową na ogrzewaniu podłogowym – ale tylko wodnym. Korek to naturalnie ciepły materiał. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, efekt ten zostanie jeszcze zwiększony. Warto dodać, że korek zachowuje ciepło dłużej niż parkiet – a to oznacza, że nawet po wyłączeniu ogrzewania, jeszcze długo będziemy mogli cieszyć się przyjemnym ciepłem. Ważne, żeby zawsze stosować się do zaleceń producenta, nie przekraczać najwyższej dopuszczalnej temperatury oraz stale kontrolować, czy nie dochodzi do uszkodzeń.