Terapia rodzin – kiedy warto z niej skorzystać?
Ciągłe nieporozumienia, kłótnie, sprzeczki, mnożące się konflikty i zaburzona komunikacja – na pewnym etapie życia wszyscy to znamy, prawda? Rodzina to specyficzna grupa społeczna, w której każda jednostka oddziałuje na pozostałe i ma znaczący wpływ na ich funkcjonowanie. Na czym polega więc terapia rodzin i kiedy warto z niej skorzystać? Sprawdź tutaj!
Na czym polega terapia rodzin?
Terapia rodzin jest swoistego rodzaju terapią grupową. Klasyczny jej rodzaj opiera się na spotkaniach indywidualnych, jednak psychologia rodziny zakłada, że każdy jej członek ma wpływ na funkcjonowanie systemu, w którym znajduje się wraz ze swoimi najbliższymi. Na sesje terapeutyczne zapraszani są więc rodzice wraz z dziećmi, chociaż zależnie od potrzeby obecność dalszych, mających wpływ na zaburzenia komunikacyjne postaci, takich jak dziadkowie, wujkowie czy nawet nowi partnerzy rozwiedzionych rodziców, nie jest wykluczona.
Dzięki terapii rodzina dostaje szansę na świeże i obiektywne spojrzenie na panujące w niej relacje, otrzymuje wsparcie w rozwiązaniu panujących w niej konfliktów oraz zrozumienie ze strony psychoterapeuty. Wielu dorosłych lęka się poszukiwać tego typu pomocy ze względu na strach przed oceną ze strony pomagającego – warto jednak podkreślić, że jego rolą nie jest moralizowanie, a zauważenie problemów i udzielenia bezstronnego wsparcia w ich zniwelowaniu.
Kiedy skorzystać z terapii rodzin?
Wielu dorosłych wstydzi się przyznać, że w ich rodzinie panują zaburzone relacje, ponieważ traktują je jako konsekwencje nie poradzenia sobie z wychowaniem dzieci czy utrzymaniem zdrowych granic w związku. Należy jednak pamiętać, że chociaż rodzina jest grupą, to każdy jej członek jest indywidualnością – posiada swoją własną osobowość, temperament, wizję świata, doświadczenia i obawy, a to sprawia, że bez względu na źródło trudności, w trakcie terapii nie przerzuca się winy na jednostkę i jej decyzje, tylko poszukuje się rozwiązań, które będą w stanie przywrócić harmonię na każdej płaszczyźnie życia rodzinnego.
Trudności rodzinnych nie należy bagatelizować. “To tylko kłótnia“, “on tak zawsze“, “zaraz jej przejdzie” – każdy z tych zwrotów już sam w sobie może być sygnałem, że rodzina potrzebuje wsparcia, ponieważ minimum jeden z jej członków nie czuje się komfortowo w wyznaczonych przez nią granicach.
Po pomoc do psychoterapeuty warto zwrócić się także, gdy rodzina:
– jest w trakcie kryzysu rozwojowego (np. dwulatek, dziecko w szkole, nastolatek)
– znajduje się w trakcie rozwodu rodziców bądź zmiany schematu funkcjonowania
– mierzy się z częstym występowaniem stanów lękowych jednego z jej członków
– zauważyła toczący się w niej problem uzależnienia
– znajduje się w trakcie żałoby bądź mierzy się ze stratą osób bliskich
– mierzy się z ogólnymi problemami w wychowaniu dzieci (szkolne, społeczne, psychologiczne, poznawcze)
– odczuwa deficyt komunikacyjny pomiędzy jej członkami
– jest zagrożona poprzez ataki agresji, przemocy bądź wydarzenia traumatyczne
Jak wygląda przebieg terapii rodzin?
Terapia rodzinna powinna być prowadzona systematycznie. Zależnie od potrzeb oraz rangi problemu, z którym rodzina się mierzy, sesje terapeutyczne mogą odbywać się raz na dwa tygodnie, raz w tygodniu bądź we wskazanej, wspólnie ustalonej wraz z prowadzącym częstotliwości. Spotkania mają charakter grupowy, ale z czasem konfiguracje mogą się zmieniać: rodzice, dzieci czy pojedyncze jednostki mogą zostać zaproszone na sesję indywidualną, jeżeli psychoterapeuta poczuje, że może to prowadzić do przełomu w terapii.
Bez względu na natężenie trudności, z którymi mierzymy się w codziennym życiu, do psychoterapeuty powinniśmy zwrócić się zawsze, kiedy poczujemy brak satysfakcji z funkcjonowania ustalonych przez nas zasad rodzinnych. Chęć naprawienia relacji i poszukiwanie wsparcia to w końcu pierwszy krok ku walce o najcenniejszy życiowy zasób, który posiadamy – naszą rodzinę.