Zabawa z dzieckiem – sprawdź, jak wielką ma moc!
Zabawa jest bardzo istotna dla dziecka. To ona pozwala stymulować rozwój dziecka. Jest ona w stanie nauczyć norm społecznych, przygotowując także do obcowania z rówieśnikami w przedszkolu, szkole. Zabawa ma wielką moc, ponieważ pozwala także spędzić czas z rodzicami i bliskimi, kładąc także mocny akcent na zacieśnianie więzi.
Nauka poprzez zabawę
Nie jeden psycholog dziecięcy podkreśla, że nauka poprzez zabawę to coś najlepszego, co można swojemu dziecku przekazać. Ciężko wyobrazić sobie dwulatka, który będzie słuchał mądrych wykładów swojego rodzica o konieczności umiejętnego zachowania w określonych miejscach. Dziecko będzie miało ogromne oczy, dziwiąc się jedynie temu, co też ta mama/tata będą chcieli.
To zabawy są najlepszym sposobem na to, aby przekazać dziecku pierwsze, ważne wartości. Tym bardziej że jest to jedna z najbardziej naturalnych form, która jest w stanie wykazać prawdziwe zaangażowanie u malucha. Jakie zabawy można dzieciom zaoferować? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim dzieckiem (wiek ma się do czynienia).
Zabawy senso-motoryczne
Na sam początek warto wspomnieć o zabawach senso-motorycznych, które rodzicom mogą kojarzyć się z ogromną ilością… bałaganu. Jednak tylko w ten sposób maluch jest w stanie odkrywać świat. Na czym one polegają? Na dotykaniu, kopaniu, gnieceniu, uderzaniu, itd. Niekiedy to także forma próbowania i wkładania do buzi różnych przedmiotów. Przy czym ten ostatni etap należy kontrolować, aby mieć pewność co do tego, że dziecku nic się nie stanie (w szczególności, jeżeli chodzi o małe przedmioty). Doskonale przy tym sprawdza się zabawa z makaronem i ryżem. Dziecko może przy tym poznać różne struktury materiałowe.
Tego typu forma zabawy doskonale sprawdza się nawet w przypadku starszych dzieci. Wystarczy dać im kredki, kartki papieru, kartony, klej, nożyczki, taśmę klejącą, itd., aby zapewnić doskonałą rozrywkę na długi czas.
Zabawy wymagające myślenia
Jakie następują naturalnie po zabawach senso-motorycznych. Najlepszym przykładem są tutaj gry planszowe dla najmłodszych. Może nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, ale doskonale można przekonać się o tym, że dziecko naprawdę zaczyna bardzo intensywnie myśleć przy tego typu grach. Do tego można dołożyć również zabawy z klockami, które pozwalają na stworzenie niesamowitych rzeczy.
Mogą to być również różnego rodzaju zagadki (na początek rymowanki). Należy jednak pamiętać o odpowiednim poziomie trudności takich zagadek, aby mieć pewność, że dziecko nie będzie zniechęcone, ponieważ nie będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Z czasem będzie można pomyśleć o tym, aby wprowadzać coraz trudniejsze łamigłówki, jakie wymagają nieco bardziej intensywnego zastanowienia.