Czy choroba tarczycy wpływa na zmysł słuchu?
Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, który wytwarza dużą liczbę hormonów, które biorą udział we wszystkich procesach metabolicznych i wpływają na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Dlatego jeśli nie działa dobrze i wytwarza zbyt mało lub zbyt dużo hormonów, może bardzo negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia jednostki.
Niedoczynność tarczycy i utrata słuchu: połączenie
Niedoczynność tarczycy może powodować odbiorczą utratę słuchu. Zmysł słuchu a tarczyca idą razem w parze. Związek ten po raz pierwszy odnotowano w badaniach medycznych już w 1907 roku. Pomimo tej wiedzy potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak często występują oba schorzenia.
Według certyfikowanego endokrynologa z Paloma Health w przypadku, gdy dysfunkcja tarczycy powoduje utratę słuchu, badania wykazały, że utrata słuchu poprawia się po rozpoczęciu przez pacjenta terapii lewotyroksyną. Jedno z ostatnich badań wykazało, że od 6 do 12 miesięcy optymalnej terapii zastępczej hormonem tarczycy poprawiło się słuch u prawie 50% badanych pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Utrata słuchu została całkowicie odwrócona u 15% pacjentów!
Jednak nawet przy odpowiednim leczeniu chorób tarczycy nadal istnieje zwiększone ryzyko utraty słuchu. W jednym z badań oszacowano, że u 25% pacjentów z niedoczynnością tarczycy występuje pewien stopień łagodnego do umiarkowanego niedosłuchu czuciowo-nerwowego. Tarczyca a szumy uszne bardzo często idą w parze.
Związek między niedoczynnością tarczycy a chorobą Meniere’a?
Pacjenci z Hashimoto i niedoczynnością tarczycy są również bardziej narażeni na rozwój choroby Meniere’a, choroby autoimmunologicznej, która atakuje ucho wewnętrzne. Objawy choroby Meniere’a obejmują szumy uszne, zawroty głowy, uczucie pełności w uchu i odbiorczy ubytek słuchu. Niedawne badanie wykazało, że wskaźniki niedoczynności tarczycy u pacjentów Meniere’a są tak wysokie, że wszyscy pacjenci Meniere’a powinni przejść badania przesiewowe tarczycy. To samo badanie wykazało, że po 12 tygodniach optymalnego leczenia niedoczynności tarczycy wszyscy badani pacjenci Meniere’a doświadczyli poprawy słuchu.
Inne połączenia tarczycy/słuchu
Wiele różnych leków może powodować utratę słuchu. Należy zdawać sobie sprawę z innych powikłań związanych ze słuchem w chorobach tarczycy, w tym:
- Tymczasowa lub nieodwracalna utrata słuchu i szumy uszne są związane ze stosowaniem teprotumumabu (Tepezza), leku przepisywanego w leczeniu chorób tarczycy.
- Lek przeciwtarczycowy propylotiouracyl (PTU), stosowany w leczeniu choroby Gravesa-Basedowa i nadczynności tarczycy, jest związany z nagłą utratą słuchu czuciowo-nerwowego.
W jakich razie jakichkolwiek problemów ze słuchem nie należy zwlekać z wizytą lekarską. Szybkie podjęcie leczenia może skutecznie uchronić chorego przed nieodwracalną utratą słuchu. Dzisiejsza medycyna bardzo się rozwinęła, a lekarze mają ogromną wiedzę i doskonale wiedzą jak leczyć zmysł słuchu.