Instalacje odpylania – główne elementy systemu
Wiele procesów technologicznych skutkuje powstawaniem zanieczyszczeń w postaci pyłu. Kurz, trociny, wióry lub innego rodzaju drobiny pochodzące z obrabianych materiałów negatywnie wpływają na przebieg procesu produkcji, zdrowie pracowników, wykorzystywane w zakładzie maszyny a nawet jakość finalnego produktu. Optymalnym sposobem na zapobieżenie tym wszystkim negatywnym skutkom jest pozbycie się cząstek pyłu już w czasie obróbki. Zadanie to najlepiej wypełni system centralnego odpylania.
Jak wygląda instalacja odpylająca?
Profesjonalna instalacja centralnego odpylania to specjalnie zaprojektowany system kanałów i kształtek. Musi on być łatwy zarówno w montażu, jak i w demontażu.
Budowa instalacji odpylającej
Podstawowym elementem każdej instalacji odpylających jest system rurowy. Elementy te wykonane są z blachy ocynkowanej o grubości od 0,8 do 1,0 mm. Blacha ta musi być odpowiednio wywinięta.
Rury i kształtki połączone są ze sobą w jedną całość za pomocą:
- kolanek,
- trójników,
- reduktorów,
- obejm (z uszczelkami lub bez).
Niezbędnym elementem każdej instalacji odpylającej są napędzające ją urządzenia mechaniczne – falownik i silnik. Współpracują one ze sobą, zasilając będące sercem systemu odpylającego pompy i wentylatory.
Skuteczność systemu – mającego za zadanie oczyszczać powietrze z pyłu – zapewniają filtry, które wychwytują lotne drobinki zanieczyszczeń. W instalacjach odpylających najczęściej stosowanym typem filtrów są filtry kasetowe.
Nowoczesna technologia umożliwia pełne zautomatyzowanie pracy wszystkich podzespołów instalacji odpylającej. Automatyzacja ta jest możliwa dzięki elektronicznym systemom:
- sterowania automatyką wentylacyjną,
- monitorowania poziomu zanieczyszczenia,
- mierzenia zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Zautomatyzowana instalacja odpylająca wymaga jedynie bieżących przeglądów oraz regularnej wymiany filtrów.
Systemy do odpylania – zastosowanie
Systemy odpylające znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Przykładami mogą być:
- przemysł drzewny,
- przemysł metalowy,
- przemysł odlewniczy,
- przemysł spożywczy,
- przemysł stoczniowy,
- przemysł papierniczy.
Dlaczego instalacja odpylająca to konieczność?
System centralnego odpylania jest niezbędnym elementem w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym skutkiem ubocznym procesów technologicznych jest powstawanie pyłów. Sprawnie działająca instalacja odpylająca eliminuje zagrożenie wybuchu lub pożaru wywołanego przez nadmierne stężenie łatwopalnych pyłów lotnych w powietrzu. System centralnego odpylania chroni również przed uszkodzeniem park maszynowy. Co najważniejsze jednak, stałe usuwanie zanieczyszczeń już na etapie produkcji chroni zdrowie pracowników. A to ono jest przecież najważniejsze!