Wyłączniki bezpieczeństwa – jakie rozwiązania stosuje się w automatyce przemysłowej?
Wyłącznik bezpieczeństwa to urządzenie, które służy do zapobiegania wypadkom elektrycznym. Jest zwykle instalowany w domach i budynkach biurowych w celu ochrony ludzi przed porażeniem elektrycznym. Gdy wyłącznik bezpieczeństwa wykryje nadmierny prąd, natychmiast wyłączy zasilanie.
Wyłączniki bezpieczeństwa znajdują zastosowanie w:
Kuchni, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi z przewodem pod napięciem lub innym niebezpiecznym przedmiotem; na przykład, gdybyś dotknął nieizolowanego uchwytu garnka, gdy był on nadal podłączony, lub jeśli Twoje dziecko miało dotknąć przewodu podłączonego do urządzenia, które jest nadal włączone.
Łazience, aby zapobiec przypadkowemu porażeniu prądem podczas używania w łazience urządzeń elektrycznych, takich jak suszarka do włosów czy maszynka do golenia.
Garażach, aby zapobiec przypadkowemu porażeniu prądem przez samochody i inne maszyny podłączone do gniazdka podczas pracy.
Biurach, aby chronić pracowników przed sprzętem, który jest włączony, gdy nie jest używany.
Wyłączniki bezpieczeństwa mogą być instalowane przy źródle energii elektrycznej (np. główna skrzynka rozdzielcza) lub w miejscu użytkowania (np. gniazdko ścienne). Mogą być obsługiwane ręcznie lub sterowane automatycznie przez obwód. Wyłącznik bezpieczeństwa zamontowany na panelu elektrycznym jest znany jako wyłącznik różnicowoprądowy (RCD).
Gdy wyłącznik bezpieczeństwa jest aktywowany, zapobiega przepływowi prądu do tego, co chroni. Można to zrobić za pomocą bezpiecznika lub wyłącznika.
W razie wypadku elektrycznego wyłącznik bezpieczeństwa można nadal ręcznie obejść, aby wyłączyć zasilanie; należy to jednak robić tylko w sytuacjach awaryjnych. W pozostałych przypadkach wyłącznik bezpieczeństwa należy pozostawić w pozycji „włączony”, aby chronić ludzi przed przypadkowym kontaktem z przewodami pod napięciem.
W niektórych przypadkach wyłącznik bezpieczeństwa może być zainstalowany po obu stronach urządzenia lub elementu wyposażenia; na przykład, jeśli chcesz podłączyć suszarkę do włosów do gniazdka, które jest nadal podłączone do zasilania. W takim przypadku oba przełączniki musiałyby zostać wyłączone, aby prąd mógł przepływać (np. przez wyciągnięcie wtyczki).
Wyłącznik różnicowoprądowy (RCD)
To rodzaj wyłącznika bezpieczeństwa, który wykrywa wszelkie nierównowagi w przepływie energii elektrycznej i wyłącza zasilanie, jeśli jest narażone na awarię elektryczną. Działa poprzez porównanie ilości prądu wchodzącego do obwodu z ilością prądu wychodzącego; jeśli istnieje różnica, RCD aktywuje wewnętrzny bezpiecznik lub wyłącznik automatyczny.
RCD można ręcznie zresetować po aktywacji, ale powinni to robić tylko eksperci, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenie obwodu.
Głównym celem wyłącznika bezpieczeństwa jest ochrona przed porażeniem elektrycznym i pożarem. Instalując jeden, możesz zapobiec porażeniu prądem ludzi, a także zaoszczędzić pieniądze na roszczeniach ubezpieczeniowych spowodowanych wypadkami.